Zajímavosti

Alergie na nikl


Mnoha zákaznicemi jsem byl dotazován, zda mé šperky nevyvolávají alergii. Po ubezpečení, že myslí alergii na nikl a ne závisti sousedek, jsem se pustil do vysvětlování.

Odpověď je komplikovaná, ale snad můj článek pomůže některé skutečnosti přiblížit.

Nikl je obsažen ve většině slitin, které mají železný, ale i nekovový základ a požaduje se po nich, aby především neoxidovaly (lidově řečeno nerezly ), byly kujné, tvárné, lesklé a barva materiálu bílá a stálá. Tedy neflekatěla.

Tuto nechtěnou vlastnost má například stříbro. Pro představu. Dentální drát nikl obsahuje. Veškeré nerez nádobí také. Vše co má název nerez materiál či chirurgická ocel, kovové kliky u dveří (pokud nejsou hliníkové) , příbory a kuchyňské nářadí též. Z tohoto krátkého výčtu vidíte, že niklu se nevyhnete. Navíc je stopově obsažen i v některých potravinách.
Podle českých státních norem se rozlišuje, zda materiál proniká lidskou pokožkou (ušní boltce, piercing, zubní rovnátka) nebo jen se kůže dotýká (náušnice, přívěsky,náhrdelníky, prstýnky…)

České normy patří k nejtvrdším v Evropě, ale ve většině zemí tuto problematiku vůbec neřeší. Pokud budete poctěni návštěvou České obchodní inspekce, která ze zákona ($10 zákona č.22/1997 Sb. a nařízení vlády č.173/1997 Sb.) má povinnost kontrolovat Prohlášeni o shodě, kontaktujte mně. A já se vám pokusím poradit.

Pro pobavení. Z přísného pohledu zákona není rozdílu mezi výrobkem lokomotiva či náušnicí. Vše je výrobek. Tedy měli byste mít výrobní dokumentaci výrobku….. a především aspoň Prohlášení o shodě. Toto za poplatek vydává Sklářský ústav v Hradci Králové. Prohlášení o shodě má být vydáno na každý výrobek. Rozuměj tedy i typ náušnice. Možná vám to přijde absurdní či dobrý kafkovský námět, ale já jsem to absolvoval a zažil.
Co tedy s tím. Především je třeba říci, že většina z nás není alergická na nikl. Větší nebezpečí nám hrozí od „E“ček v potravinách.

V každé slitině je odlišné procento niklu a tak je i velice odlišné, jak vaše tělo bude reagovat. Máte-li obtíže při kontaktu s niklem (většinou v podobě vyrážky) a prokázanou alergii na nikl nezbývá vám než si ze 14karátového zlata a vyššího nechat udělat závěsy do uší a na ně zavěšovat náušnice…

Pokud máte kožními testy (tzv. epikutánní testy prováděné v kožní ambulanci) prokázanou kontaktní přecitlivělost na nikl, ale vám ve skutečnosti nevadí, můžete šperky s obsahem niklu běžně používat, ale s rizikem, že se reakce může objevit. Příznaky alergie vždy nejdou ruku v ruce s prokázanou senzibilizací.

Přehled

Made by WEBB Creative.